aktiv i oslo ikon
Tips oss om arrangement
Registrer deg gratis her
søke ikon

Oscarvinnere 2010

Publisert: 08.03.2010 18:45 , av Andrea Brygard

Liste over vinnere av Oscar 2010

Søndag 7. mars gikk den prestisjetunge Oscarutdelingen, eller The Academy Awards av stabelen for 82. gang i USA. Her ser du liste over alle vinnere av Oscar 2010.

The Hurt Locker, Precious og Avatar står som tre av de største vinnerne i år. Vinnere står uthevet, alle nominerte står listet under vinnerne.

Oscar for beste mannlige hovedrolle

* Jeff Bridges i «Crazy Heart» (Fox Searchlight)
* George Clooney i «Up in the Air» (Paramount i samarbeid med Cold Spring Pictures, og DW Studios)
* Colin Firth i «A Single Man» (The Weinstein Company)
* Morgan Freeman i «Invictus» (Warner Bros).
* Jeremy Renner i «The Hurt Lockers» (Summit Entertainment)

Oscar for beste mannlige birolle

* Christoph Waltz i «Inglourious Basterds» (The Weinstein Company)
* Matt Damon i «Invictus» (Warner Bros).
* Woody Harrelson i «The Messenger» (oscilloskop Laboratories)
* Christopher Plummer i «The Last Station» (Sony Pictures Classics)
* Stanley Tucci i «The Lovely Bones (DreamWorks i forbindelse med Film4, distribuert av Paramount)

Oscar for beste kvinnelige hovedrolle

* Sandra Bullock i «The Blind Side» (Warner Bros)
* Helen Mirren i «The Last Station» (Sony Pictures Classics)
* Carey Mulligan i «An Education» (Sony Pictures Classics)
* Gabourey Sidibe i «Precious: Basert på romanen» Push «av Sapphire» (Lionsgate)
* Meryl Streep i «Julie & Julia» (Sony Pictures Releasing)

Oscar for beste kvinnelige birolle

* Mo’Nique i «Precious: Basert på romanen» Push «av Sapphire» (Lionsgate)
* Penélope Cruz i «Nine» (The Weinstein Company)
* Vera Farmiga i «Up in the Air» (Paramount i samarbeid med Cold Spring Pictures, og DW Studios)
* Maggie Gyllenhaal i «Crazy Heart» (Fox Searchlight)
* Anna Kendrick i «Up in the Air» (Paramount i samarbeid med Cold Spring Pictures, og DW Studios)

Oscar for beste animerte langfilm

* «Up» (Walt Disney) – Pete Docter
* «Coraline» (Focus Features) – Henry Selick
* «Fantastic Mr. Fox» (20th Century Fox) – Wes Anderson
* «The Princess and the Frog» (Walt Disney) – John Musker og Ron Clements
* «The Secret of Kells» (GKIDS) – Tomm Moore

Oscar for Art Direction

* «Avatar» (20th Century Fox)
* «The Imaginarium of Doctor Parnassus» (Sony Pictures Classics)
* «Nine» (The Weinstein Company)
* «Sherlock Holmes» (Warner Bros).
* «The Young Victoria» (Apparition)

Oscar for cinematography

* «Avatar» (20th Century Fox) – Mauro Fiore
* «Harry Potter og Halvblodsprinsen» (Warner Bros). – Bruno Delbonnel
* «The Hurt Lockers» (Summit Entertainment) – Barry Ackroyd
* «Inglourious Basterds» (The Weinstein Company) – Robert Richardson
* «The White Ribbon» (Sony Pictures Classics) – Christian Berger

Oscar for beste kostymedesign

* «The Young Victoria» (Apparition) – Sandy Powell
* «Bright Star» (Apparition) – Janet Patterson
* «Coco Chanel før» (Sony Pictures Classics) – Catherine Leterrier
* «The Imaginarium of Doctor Parnassus» (Sony Pictures Classics) – Monique Prudhomme
* «Nine» (The Weinstein Company) – Colleen Atwood

Oscar for beste regi

* «The Hurt Lockers» (Summit Entertainment) – Kathryn Bigelow
* «Avatar» (20th Century Fox) – James Cameron
* «Inglourious Basterds» (The Weinstein Company) – Quentin Tarantino
* «Precious: Basert på romanen» Push «av Sapphire» (Lionsgate) – Lee Daniels
* «Up in the Air» (Paramount i samarbeid med Cold Spring Pictures, og DW Studios) – Jason Reitman

Oscar for beste dokumentarfilm (spillefilm)

* «The Cove» (Roadside Attractions)
* «Burma Army (oscilloskop Laboratories)
The Magic Hour Films Production – Anders Østergaard og Møller-Lise Lens
En Oceanic Preservation Society Produksjon – Kandidater bør etablere
* «Mat, Inc..» (Magnolia Pictures)
En Robert Kenner Film Production – Robert Kenner og Elise Pearlstein
* «The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg og Pentagon Papers»
En Kovno Communications Produksjon – Judith Ehrlich og Rick Gullsmed
* «Which Way Home»
En Mr. Mudd Produksjon – Rebecca Cammisa

Oscar for beste dokumentar (kortfilm)

* «Music by Prudence»
En iThemba Produksjon – Roger Ross Williams og Elinor Burkett

* «Kinas Unaturlige Disaster: The Tears of Sichuan provinsen»
En Downtown Community Television Center Produksjon – Jon Alpert og Matthew O’Neill
* «The Last Campaign av guvernør Booth Gardner»
Just A Media Produksjon – Daniel Junge og Henry Ansbacher
* «The Last Lastebil: Stenging av GM Plant»
A Community Media Produksjon – Steven Bognar og Julia Reichert
* «Rabbit à la Berlin» (Deckert Distribution)
En MS Film Production – Bartek Konopka og Anna Wydra

Oscar for beste filmklipp

* «The Hurt Locker» (Summit Entertainment) – Bob Murawski og Chris Innis
* «Avatar» (20th Century Fox) – Stephen Rivkin, John Refoua og James Cameron
* «District 9» (Sony Pictures Releasing) – Julian Clarke
* «Inglourious Basterds» (The Weinstein Company) – Sally Menke
* «Precious: Basert på romanen» Push «av Sapphire» (Lionsgate) – Joe Klotz

Oscar for beste fremmedspråklige film

* «El Secret de Sus Ojos» (Sony Pictures Classics)
En Hyse Film Production – Argentina

* «Ajami» (Kino International)
En Inosan Produksjon – Israel
* «The Milk of Sorrow»
A Wanda Vision / Oberon Cinematogràfica / [color \u003d # 018D25! viktig]Vela[/ Color] Produksjon – Peru
* «Un prophète» (Sony Pictures Classics)
Og hvorfor ikke / Side 114/Chic Film Production – Frankrike
* «The White Ribbon» (Sony Pictures Classics)
En X-Filme Creative Pool / Wega Film / Les Films du Losange / Lucky Red Production – Tyskland

Oscar for beste sminke

* «Star Trek» (Paramount og Spyglass Entertainment) – Barney Burman, Mindy Hall og Joel Harlow
* «Il Divo» (MPI Media Group gjennom Music Box) – Aldo Signoretti og Vittorio Sodano
* «The Young Victoria» (Apparition) – Jon Henry Gordon og Jenny Shircore

Oscar for Best Original Score

* «Up» (Walt Disney) – Michael Giacchino
* «Avatar» (20th Century Fox) – James Horner
* «Fantastic Mr. Fox» (20th Century Fox) – Alexandre Desplat
* «The Hurt Lockers» (Summit Entertainment) – Marco Beltrami og Buck Sanders
* «Sherlock Holmes» (Warner Bros). – Hans Zimmer

Oscar for beste filmlåt

* «The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)» fra «Crazy Heart» (Fox Searchlight) – Musikk og tekst av Ryan Bingham og T Bone Burnett
* «Almost There» fra «The Princess and the Frog» (Walt Disney) – Musikk og tekst av Randy Newman
* «Down in New Orleans» fra «The Princess and the Frog» (Walt Disney) – Musikk og tekst av Randy Newman
* «Loin de Paname» fra «Paris 36″ (Sony Pictures Classics) – Musikk Reinhardt Wagner
Tekst Frank Thomas
* «Take It All» fra «Nine» (The Weinstein Company) – Musikk og tekst av Maury Yeston

Oscar for beste film

* «The Hurt Locker» (Summit Entertainment)
En Voltage Pictures Produksjon – kandidater bør bestemme

* «Avatar» (20th Century Fox)
En Lightstorm Entertainment Produksjon – James Cameron og Jon Landau, produsenter
* «The Blind Side» (Warner Bros).
En Alcon Entertainment Produksjon – kandidater bør bestemme
* «District 9″ (Sony Pictures Releasing)
Blokk A / Hanson Produksjon – Peter Jackson og Carolynne Cunningham, produsenter
* «An Education» (Sony Pictures Classics)
A Finola Dwyer / Wildgaze Film Production – Beate Dwyer og Amanda Posey, produsenter
* «Inglourious Basterds» (The Weinstein Company)
A Weinstein Company / Universal Pictures / A Band Apart / Zehnte Babelsberg Produksjon – Lawrence Bender, produsentene
* «Precious: Basert på romanen» Push «av Sapphire» (Lionsgate)
En Lee Daniels Entertainment / Smokewood Underholdning Produksjon – Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness og Gary Magness, produsenter
* «A Serious Man» (Focus Features)
A Working Title Films Production – Joel Coen og Ethan Coen, Producers
* «Opp» (Walt Disney)
En Pixar Produksjon – Jonas Rivera, Produsent
* «Up in the Air» (Paramount i samarbeid med Cold Spring Pictures, og DW Studios)
En Montecito Picture Company Produksjon – Daniel Dubiecki, Ivan Reitman og Jason Reitman, produsenter

Oscar for beste animerte kortfilm

* «Longorama» (Autour de Minuit)
En Autour de Minuit Produksjon – Nicolas Schmerkin

* «Fransk Roast»
The Pumpkin Factory / Bibo Film Production – Fabrice Joubert O.
* «Granny’s O’Grimm Sleeping Beauty» (Brown Bag Films)
En brun veske Film Production – Nicky Phelan og Darragh O’Connell
* «The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)»
En Kandor Grafikk og Green Moon Produksjon – Send Javier Gracia
* «A Matter of Loaf and Death» (Aardman Animations)
En Aardman Animations Produksjon – Nick Park

Oscar for beste kortfilm innovative

* «The New Tenants»
Et Park Pictures og M & M Production – Joachim og Tilbake tivi Magnusson

* «The Door» (Network Ireland Television)
En Octagon Films Production – Juanita Wilson og James Flynn
* «I stedet for Abrakadabra» (Svenska Filminstitutet)
En Directörn & Fabrikörn Produksjon – Patrik Eklund og Mathias Fjellström
* «Coffee»
Gregg A Helvey Produksjon – Gregg Helvey
* «Miracle Fish» (Premium Films)
En Druid Film Production – Luke Doolan og Drew Bailey

Oscar for beste lyd

* «The Hurt Locker» (Summit Entertainment) – Paul NJ Ottosson
* «Avatar» (20th Century Fox) – Christopher Boyes og Gwendolyn Yates Whittle
* «Inglourious Basterds» (The Weinstein Company) – Wylie Stateman
* «Star Trek» (Paramount og Spyglass Entertainment) – Mark Stoeckinger og Alan Rankin
* «Opp» (Walt Disney) – Michael Silvers og Tom Myers

Oscar for beste lydeffekter

* «The Hurt Locker» (Summit Entertainment) – Paul NJ Ottosson og Ray Beckett
* «Avatar» (20th Century Fox) – Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson og Tony Johnson
* «Inglourious Basterds» (The Weinstein Company) – Michael Minkler, Tony Lambert og Mark Ulan
* «Star Trek» (Paramount og Spyglass Entertainment) – Anna Behlmer, Andy Nelson og Peter J. Devlin
* «Transformers: Revenge of the Fallen (DreamWorks og Paramount i samarbeid med Hasbro, Paramount distribusjon) – Greg P. Russell, Gary Summers og Geoffrey Patterson

Oscar for beste visuelle effekter

* «Avatar» (20th Century Fox) – Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham og Andrew R. Jones
* «District 9» (Sony Pictures Releasing) – Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros og Matt Aitken
* «Star Trek» (Paramount og Spyglass Entertainment) – Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh og Burt Dalton

Oscar for beste tilpassede manus

* «Precious: Basert på romanen» Push «av Sapphire» (Lionsgate) – scenario Geoffrey Fletcher
* «District 9″ (Sony Pictures Releasing) – skrevet av Neill Blomkamp og Terri Tatchell
* «An Education» (Sony Pictures Classics) – Nick Hornby script
* «In the Loop» (IFC Films) – manus, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
* «Up in the Air» (Paramount i samarbeid med Cold Spring Pictures og DW Studios) – Jason Reitman Manus og Sheldon Turner

Oscar for beste manus

* «The Hurt Lockers» (Summit Entertainment) – skrevet av Mark Boal
* «Inglourious Basterds» (The Weinstein Company) – skrevet av Quentin Tarantino
* «The Messenger» (oscilloskop Laboratories) – av Alessandro Camon & Oren Moverman
* «A Serious Man» (Focus Features) – skrevet av Joel Coen & Ethan Coen
* «Opp» (Walt Disney) – Screenplay Bob Peterson, Pete Docter
Story Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

Oscarfilmene på kino

Se Oscarfilmene på kino i Oslo . Årets prisgrossist ble The Hurt Locker som stakk av med hele 6 priser der Kathryn Bigelow ble første kvinne noensinne til å vinne regiprisen. Filmen er tidligere vist i Oslo, men Oslokino setter den opp igjen på Ringen kino fra 12. mars. Ellers kan du se prisvinnende filmer som Avatar, Crazy Heart og Precious på kino nå. Og flere Oscarvinnere får snart premiere.

Avatar
Oscar for: Beste foto, beste spesialeffekter og beste scenogragi

Crazy Heart
Oscar for: Beste mannlige hovedrolle og beste originale sang

Precious
Oscar for: Beste kvinnelige birolle og beste tilrettelagte manus

The Hurt Locker
Oscar for: Beste film, beste regi, beste originalmanus, beste klipp, beste lydklip og beste lyd

The Blind Side
Oscar for: Beste kvinnelige hovedrolle

Hemmeligheten i deres øyne
Oscar for: Beste utenlandske film

Inglorious Basterds
Oscar for: Beste mannlige birolle

Se opp
Oscar for: Beste animasjonsfilm og beste musikk