Deichmanske Kinoteket tar et tilbakeblikk på noen av klassikerne fra 2011. Den nye filmatiseringen av Jane Eyre er fjerde i rekken av filmer som vises i juli.
Etter å ha mistet sine foreldre tvinges Jane Eyre til å bo hos fjerne og følelseskalde slektninger. Hun blir kastet ut, og havner i et hjem for foreldreløse barn. Årene går, og når Jane er voksen nok til å forlate barnehjemmet, søker hun jobben som guvernante hos den gåtefulle Mr. Rochester på hans eiendom Thornfield Hall. Det går ikke lang tid får han har vunnet hennes hjerte, og kjærligheten mellom dem blir gjensidig. Men alt er ikke som det ser ut til ved Thornfield Hall, og Jane får vite at Mr. Rochester gjemmer på en mørk hemmelighet.
Mia Wasikowska (Alice in Wonderland) og Michael Fassbender (Inglorious Basterds) spiller Jane og Rochester i dette romantiske dramaet fra Storbritannia, om en heltinne som har inspirert trofaste seere og lesere gjennom generasjoner.
Storbritannia 2011 | Regi: Cary Fukunaga | Genre: Drama | Tid: 121 min | Aldersgrense: 11 år
Litteraturfestival som avvikles på sensommeren og tar pulsen på aktuell samfunnstematikk og trender i litteraturens verden.