Norske medaljer i vinter-OL 2010
Disse OL-medaljene kjempet Norges utøvere om i Vancouver 2010
Norges medaljer i Vancouver-OL
Her får du oversikten over alle medaljene Norge tok under vinter-OL 2010 i Vancouver.
(Se guide til Sommer-OL i London 2012 )
Norge tok tilsammen 23 medaljer i Vancouver-OL:
Gull (9)
- Marit Bjørgen (langrenn, sprint)
- Emil Hegle Svendsen (skiskyting, 20 km)
- Tora Berger (skiskyting, 15 km)
- Marit Bjørgen (langrenn, 15 km jaktstart)
- Aksel Lund Svindal (alpint, super-G)
- Petter Northug og Øystein Pettersen (langrenn, lagsprint)
- Marit Bjørgen, Kristin Størmer Steira, Therese Johaug og Vibeke Skofterud (langrenn, 4×5 km stafett)
- Ole Einar Bjørndalen, Emil Hegle Svendsen, Tarjei Bøe og Halvard Hanevold (skiskyting, 4×7,5 km stafett)
- Petter Northug (langrenn, 50 km klassisk fellesstart)
Sølv (8)
- Emil Hegle Svendsen (skiskyting, 10 km sprint)
- Aksel Lund Svindal (alpint, utfor)
- Ole Einar Bjørndalen (skiskyting, 20 km)
- Kjetil Jansrud (alpint, storslalåm)
- Hedda Berntsen (skicross, fristil)
- Petter Northug, Odd-Bjørn Hjelmeset, Martin Johnsrud Sundby og Lars Berger (langrenn, 4×10 km stafett)
- Marit Bjørgen (langrenn, 30 km klassisk fellesstart)
- Thomas Ulsrud, Thomas Løvold, Håvard Vad Petersson, Torger Nergaard og Christoffer Svae (curling)
Bronse (6)
- Marit Bjørgen (langrenn, 10 km fri teknikk)
- Petter Northug (langrenn, sprint)
- Audun Grønvold (skicross, fristil)
- Håvard Bøkko (skøyter, 1500 m)
- Tom Hilde, Anders Bardal, Johan Remen Evensen og Anders Jacobsen (hopp, lag, stor bakke)
- Aksel Lund Svindal (alpint, storslalåm)
Norges har totalt 98 utøvere med i vinter-OL 2010.
Se hele Norges OL-tropp her >>
Norge har fra tidligere vunnet flest medaljer i vinter-OL gjennom tidene, med 98 gull, 98 sølv og 84 bronse.
Tidligere norske gullvinnere i vinter-OL
Torino 2006
- Lars Bystøl (hopp, liten bakke)
- Kjetil Andre Aamodt (alpint, super G)
Salt Lake City 2002
- Ole Einar Bjørndalen (Skiskyting: 20 km, sprint, jaktstart, stafett)
- Halvard Hanevold (Skiskyting stafett)
- Frode Andresen (Skiskyting stafett)
- Egil Gjelland (Skiskyting stafett)
- Kari Traa (Kulekjøring)
- Bente Skari (Langrenn, 10 km klassisk)
- Kjetil Andre Aamodt (Alpint kombinasjon, Super-G)
- Anders Aukland (Langrenn stafett)
- Frode Estil (Langrenn stafett, jaktstart)
- Kristen Skjeldal (Langrenn stafett)
- Thomas Alsgaard (Langrenn stafett, jaktstart)
- Tor Arne Hetland (Langrenn sprint)
- Bent Ånund Ramsfjell (Curling)
- Flemming Davanger (Curling)
- Lars Vågberg (Curling)
- Pål Trulsen, Skip (Curling)
- Torger Neergård , Reserve (Curling)
Nagano 1998
- Hans Petter Buraas (alpint, slalåm)
- Bjarte Engen Vik (kombinert individuelt og lag)
- Fred Børre Lundberg (kombinert lag)
- Halldor Skard jr. (kombinert lag)
- Kenneth Braaten (kombinert lag)
- Bjørn Dæhlie (langrenn, 10 km klassisk, 50 km fri teknikk og stafett)
- Thomas Alsgaard (langrenn, 15 km jaktstart og stafett)
- Erling Jevne (langrenn, stafett)
- Sture Sivertsen (langrenn, stafett)
- Halvard Hanevold (skiskyting 20 km)
- Ole Einar Bjørndalen (skiskyting 10 km)
- Ådne Søndrål (skøyter, 1500 m)
Lillehammer 1994
- Lasse Kjus (alpint, kombinasjonen)
- Stine Lise Hattestad (fristil, kulekjøring)
- Espen Bredesen (hopp, liten bakke)
- Fred Børre Lundberg (kombinert individuelt)
- Bjørn Dæhlie (langrenn, 10 km klassisk og 15 km jaktstart)
- Thomas Alsgaard (langrenn, 30 km fri)
- Johann Olav Koss (skøyter, 1500 m, 5000 m og 10000 m)
Albertville 1992
- Kjetil Andre Aamodt (alpint, super G)
- Finn Christian Jagge (alpint, slalåm)
- Bjørn Dæhlie (langrenn, 15 km jaktstart, 50 km fri teknikk og stafett)
- Vegard Ulvang (langrenn, 10 km klassisk, 30 km klassisk og stafett)
- Terje Langli (langrenn, stafett)
- Kristen Skjeldal (langrenn, stafett)
- Johann Olav Koss (skøyter, 1500 m)
- Geir Karlstad (skøyter, 5000 m)
Calgary 1988
Sarajevo 1984
- Tom Sandberg (kombinert individuelt)
- Berit Aunli (langrenn, stafett)
- Brit Pettersen (langrenn, stafett)
- Inger Helene Nybråten (langrenn, stafett)
- Anne Jahren (langrenn, stafett)
- Eirik Kvalfoss (skiskyting, 10 km)
Lake Placid 1980
- Bjørg Eva Jensen (skøyter, 3000 m)
Innsbruck 1976
- Ivar Formo (langrenn, 50 km)
- Jan Egil Storholt (skøyter, 1500 m)
- Sten Stensen (skøyter, 5000 m)
Sapporo 1972
- Pål Tyldum (langrenn, 50 km)
- Magnar Solberg (skiskyting, 20 km)
Grenoble 1968
- Harald Grønningen (langrenn, 15 km og stafett)
- Ole Ellefsæter (langrenn, 50 km og stafett)
- Pål Tyldum (langrenn, stafett)
- Odd Martinsen (langrenn, stafett)
- Inger Aufles (langrenn, stafett)
- Babben Enger Daimon (langrenn, stafett)
- Berit Mørdre (langrenn, stafett)
- Magnar Solberg (skiskyting, 20 km)
- Fred Anton Maier (skøyter, 5000 m)
Innsbruck 1964
- Thoralf Engan (hopp, stor bakke)
- Thormod Knutsen (kombinert individuelt)
- Knut Johannessen (skøyter, 5000 m)
Squaw Valley 1960
- Håkon Brusveen (langrenn, 15 km)
- Roald Aas (skøyter, 1500 m)
- Knut Johannesen (skøyter, 10.000 m)
Cortina 1956
- Sverre Stenersen (kombinert individuelt)
- Hallgeir Brenden (langrenn, 15 km)
Oslo 1952
- Stein Eriksen (storslalåm)
- Arfinn Bergmann (hopp)
- Simon Slåttvik (kombinert, individuelt)
- Hallgeir Brenden (langrenn, 18 km)
- Hjalmar Andersen (skøyter, 1500 m, 5000 m og 10.000 m)
St. Mortiz 1948
- Finn Helgesen (skøyter, 500 m)
- Sverre Farstad (skøyter, 1500 m)
- Reidar Liaklev (skøyter 5000 m)
Garmisch-Partenkirchen 1936
- Birger Ruud (hopp)
- Oddbjørn Hagen (kombinert, individuelt)
- Sonja Henie (kunstløp)
- Ivar Ballangrud (skøyter, 500, 5000 og 10.000 m)
- Charles Mathisen (skøyter 1500 m)
OL i Lake Placid 1932
- Birger Ruud (hopp)
- Johan Grøttumsbråten (kombinert individuelt)
- Sonja Henie (kunstløp)
OL i St. Moritz 1928
- Sonja Henie (kunstløp)
- Johan Grøttumsbråten (langrenn, 18 km, kombinert individuelt)
- Alf Andersen (hopp)
- Bernt Evensen (skøyter, 500 m)
- Ivar Ballangrud (skøyter, 5000m)
OL i Chamonix 1924
- Jacob Tullin Thams (hopp)
- Thorleif Haug (langrenn, 18 km, 50 km og kombinert individuelt)