aktiv i oslo ikon
Tips oss om arrangement
Registrer deg gratis her
søke ikon

Program OL i London - høydepunkter på programmet i sommer-OL 2012

Program OL – Høydepunkter på programmet

Utvalget begivenheter fra programmet for sommer-OL i London

Her finner du høydepunktene under OL i London sett med norske øyne.

Dette er en programoversikt for deg som er nysgjerrig på hvordan det går med de norske utøverne i OL 2012. 
Her finner du alle grener og øvelser nordmenn konkurrerer i, og når de forskjellige finalene er. 
I tillegg kan du se hvilke idrettsutøvere som representerer Norge innenfor de forskjellige grenene, og resutater av avsluttede konkurranser.

Program: Badminton
 OL i London 2012

Startdato: 28.juli

Finale kvinner: 4. august – kl. 14.30

Finale menn: 5. august – kl. 14.00

Norsk utøver: Sara Blengsli Kværnø

Resultat: Sara Blengsli Kværnø endte på 33. plass, og er nå ute av OL-turneringen.

Program: Bryting, Gresk-Romersk
 OL i London 2012

Startdato: 5. august

Finale menn: 7. august – kl. 19.25 (begge vektklasser)

Norsk utøver: Stig-André Berge (60 kg)

Resultat: Stig-André Berge røk ut i åttedelsfinalen, og er nå ute av OL-turneringen

Program: Bueskyting
 OL i London 2012

Startdato: 27. juli

Finale kvinner: 2. august – kl. 16.37

Finale menn: 3. august – kl. 16.37

Norsk utøver: Bård Nesteng

Resultat: Bård Nesteng tapte 8.-delsfinalen, og er nå ute av OL

Program: Friidrett OL i London 2012

Varighet: 3.-12. august

Øvelse: Høydehopp

Startdato: 5. august

Finale kvinner: 11. august – kl. 20.00

Finale menn: 7. august – kl. 20.00

Norsk utøver: Tonje Angelsen

Resultat: Tonje Angelsen klarte ikke å kvalifisere seg, og er nå ute av OL-turneringen

Øvelse: Maraton

Finale kvinner: 5. august – kl. 12.00

Finale menn: 12.august – kl. 12.00

Norsk utøver: Urige Buta

Resultat: Urige Buta endte på 36. plass.

Øvelse: 50 km kappgang

Finale menn: 11. august – kl. 10.00

Norsk utøver: Trond Nymark

Resultat: Trond Nymark endte på 21. plass.

Øvelse: 20 km kappgang

Finale kvinner: 11. august – kl. 18.00

Finale menn: 4. august – kl. 18.00

Norsk utøver: Erik Tysse

Resultat: Erik Tysse endte på 14. plass

Øvelse: Lengdehopp

Startdato: 3. august

Finale kvinner: 8.august – kl. 21.05

Finale menn: 4. august – kl. 20.55

Norsk utøver: Margrethe Renstrøm

Resultat: Margrethe Renstrøm måtte trekke seg rett før start pga. en krampe i foten.

Øvelse: Spydkast

Startdato: 7. august

Finale kvinner: 9. august – kl. 22.00

Finale menn: 11. august – kl. 20.20

Norsk utøver: Andreas Thorkildsen

Resultat: Andreas Thorkildsen endte på 6. plass i finalen.

Øvelse: Slegge

Startdato: 3. august

Finale kvinner: 10. august – kl. 20.35

Finale menn: 5. august – kl. 21.20

Norsk utøver: Eivind Henriksen

Resultat: Eivind Henriksen klarte ikke å kvalifisere seg, og endte på en 13. plass

Øvelse: Sjukamp

Startdato: 3. august

Finale kvinner: 4. august – kl. 21.35

Norsk utøver: Ida Marcussen

Resultat: Ida Marcussen endte på 28. plass

Øvelse: 100 m

Startdato: 3. august

Finale kvinner: 4.august – kl. 22.55

Finale menn: 5. august – kl. 22.55

Norske utøvere: Ezinne Okparaebo og Jaysuma Saidy Ndure

Resultat: Ezinne Okparaebo endte på 10. plass. Jaysuma Saidy Ndure
 endte på 30. plass

Øvelse: 200 m

Startdato: 6. august

Finale kvinner: 8. august – kl. 22.00

Finale menn: 9. august – kl. 21.55

Norske utøvere: Ezinne Okparaebo og Jaysuma Saidy Ndure

Resultat: Ezinne Okparaebo endte på 31. plass. Jaysuma Saidy Ndure røk i semifinalen, og endte på 9. plass. 

Øvelse: 100 m hekk

Startdato: 6.august

Finale kvinner: 7. august – kl. 22.00 

Norsk utøver: Christina Vukicevic 

Resultat: Chrstina Vukicevic har trukket seg fra OL-turneringen

Øvelse: 1500 m

Startdato: 3. august

Finale kvinner: 10. august – kl. 21.55

Finale menn: 7. august – kl. 22.15

Norske utøvere: Ingvill Måkestad og Henrik Ingebritsen

Resultat: Ingvill Måkestad deltar ikke pga. en skade i akilles. Henrik Ingebritsen endte på 5. plass

Øvelse: 5000 m

Startdato: 7. august

Finale kvinner: 10. august – kl. 21.05

Finale menn: 11. august – kl. 20.30

Norsk utøver: Karoline Bjerkeli Grøvdal

Resultat: Karoline Bjerkeli Grøvdal
 klarte ikke kvalifisere seg til finale, men satte personlig rekord.

Program: Fekting OL i London 2012

Øvelse: Individuell kårde

Startdato: 30. juli

Finale kvinner: 30. juli – kl. 20.40

Finale menn: 1. august – kl. 21.00

Norsk utøver: Bartosz Piasecki

Resultat: Bartosz Piasecki tok sølv for Norge!

Program: Håndball OL i London 2012

Startdato: 28. juli

Finale kvinner: 11. august – kl. 21.30

Finale menn: 12. august – kl. 16.00

Norske utøvere:
    •    Kari Aalvik Grimsbø, Team Esbjerg
    •    Katrine Lunde Haraldsen Györ ,Audi ETO
    •    Ida Alstad, Byåsen Elite
    •    Heidi Løke Györ, Audi ETO
    •    Tonje Nøstvold, Byåsen Elite
    •    Karoline Dyhre Breivang, Larvik HK
    •    Kristine Lunde-Borgersen, Våg Vipers
    •    Kari Mette Johansen ,Larvik HK
    •    Marit Malm Frafjord, Viborg HK
    •    Amanda Kurtovic, Larvik HK
    •    Linn Jørum Sulland, Larvik HK
    •    Linn-Kristin Riegelhuth, Koren Larvik HK
    •    Gøril Snorroeggen, Team Esbjerg
    •    Camilla Herrem, Byåsen Elite
    •    Karoline Næss, Stabæk Håndball (reserve)

Resultat: Håndballjentene tok GULL i OL 2012!

Program: Kano/ Kajak Sprint OL i London 2012

Øvelse: K1 1000 m

Startdato: 6. august

Finale menn: 8. august – kl. 10.30

Norsk utøver: Eirik Verås Larsen

Resultat: Eirik Verås Larsen
 tar Norges første GULL i OL 2012!

Øvelse: K1 500 m

Startdato: 7. august

Finale kvinner: 9. august – kl. 11.08

Norsk utøver: Mira Verås Larsen

Resultat: Mira Verås Larsen endte på 18. plass.

Program: Ridning – Dressur OL i London 2012

Øvelse: Individuelt

Startdato: 2. august
Finale: 9. august – kl. 13.30 

Norsk utøver: Siril Helljesen
Resultat: Siril Helljesen endte på 30.plass, og er nå ute av OL-turneringen. Hun var en plass fra finaleplass.

Program: Roing OL i London 2012

Øvelse: Singlesculler

Startdato: 28.juli

Finale kvinner: 4. august

Finale menn: 3. august

Norsk utøver: Olaf Tufte

Resultat: Olaf Tufte kom på sisteplass i sin semifinale, og endte på 9. plass sammenlagt

Øvelse: Dobbeltsculler

Startdato: 28. juli

Finale kvinner: 3. august – kl. 11.30 og 13.10

Finale menn: 2. august – kl. 10.50 og 12.50

Norske utøvere: Kjetil Borch og Nils Jacob Hoff

Resultat: Vant B-finalen, og endte på en sammenlagt 7. plass.

Øvelse: Lettvekt dobbeltsculler

Startdato: 29. juli

Finale kvinner: 4. august

Finale menn: 4. august

Norske utøvere: Are Strandli og Kristoffer Brun

Resultat: Are Strandli og Kristoffer Brun endte på 9. plass

Program: Sandvolleyball OL i London 2012


Startdato: 28. juli

Finale kvinner: 8. august – kl. 22.00

Finale menn: 9. august – kl. 22.00

Norske utøvere: Martin Spinnangr og Tarjei Skarlund

Resultat: Martin Spinnangr og Tarjei Skarlund
 røk ut i 8-delsfinalen

Program: Seiling OL i London 2012

Øvelse: Laser Radial

Startdato: 30. juli

Finale kvinner: 6. august – kl. 14.00

Norsk utøver: Marthe Enger Eide

Resultat: Marthe Enger Eide
 endte på 23. plass sammenlagt

Øvelse: Laser

Startdato: 30. jul
i
Finale menn: 6. august – kl. 15.00

Norsk utøver: Kristian Ruth

Resultat: Kristian Ruth endte på 16. plass sammenlagt

Øvelse: RS-X

Startdato: 31. juli

Finale kvinner: 7. august – kl. 15.00

Finale menn: 7. august – kl. 14.00

Norske utøvere: Jannicke Stålstrøm og Sebastian Wang-Hansen

Resultat: Jannicke Stålstrøm endte på 19. plass sammenlagt. Sebastian Wang-Hansen
 endte på 24. plass sammenlagt.

Øvelse: Star

Startdato: 29. juli

Finale menn: 5. august – kl. 14.00

Norske utøvere: Eivind Melleby og Petter Mørland Pedersen

Resultat: Eivind Melleby og Petter Mørland Pedersen
 endte på 4. plass

Program: Skyting OL i London 2012

Øvelse: 10 m luftgevær

Startdato: 28. juli

Finale kvinner: 28. juli – kl. 12.00

Finale menn: 30. juli – kl. 13.15

Norske utøvere: Malin Westerheim, Are Hansen og Ole Magnus Bakken

Resultat: Malin Westerheim endte på 25. plass. Ole Magnus Bakken kom på 8. plass i finalen. Are Hansen endte på 14. plass

Øvelse: Skeet

Startdato: 29. juli

Finale kvinner: 29. juli – kl. 15.00

Finale menn: 31. juli – kl. 15.00

Norsk utøver: Tore Brovold

Resultat: Tore Brovold endte på 27. plass, og er nå ute av OL-turneringen

Øvelse: 50 m rifle, tre posisjoner

Startdato: 4. august

Finale kvinner: 4. august – kl. 13.45

Finale menn: 6. august – kl. 14.45

Norske utøvere: Malin Westerheim, Are Hansen og Ole Kristian Bryhn

Resultat: Malin Westerheim endte på 20. plass

Øvelse: 50 m rifle, liggende

Startdato: 3. august

Finale menn: 3. august – kl. 13.00

Norske utøvere: Ole Magnus Bakken og Odd Arne Brekne

Resultat: Odd Arne Brekne endte på 13. plass, og Ole Magnus Bakken på 26. plass

Program: Stup OL i London 2012

Øvelse: 10 m tårn

Startdato: 8. august

Finale kvinner: 9. august – kl. 20.00

Finale menn: 11. august – kl. 21.30

Norsk utøver: Amund Nordal Gismervik

Resultat: Amund Nordal Gismervik klarte ikke å kvalifisere seg, og endte på 24. plass.

Program: Svømming OL i London 2012

Øvelse: 400 m medley

Startdato: 28. juli

Finale kvinner: 28. juli – kl. 21.11

Finale menn: 28. juli – kl. 20.30

Norsk utøver: Sara Nordenstam

Resultat: Sara Nordenstam endte på 30. plass

Øvelse: 200 m bryst

Startdato: 31. juli

Finale kvinner: 2. august – kl. 20.38

Finale menn: 1. august – kl. 20.30

Norsk utøver: Sara Nordenstam

Resultat: Sara Nordenstam endte på 23. plass, og er dermed ute av OL-turneringen.

Øvelse: 100 m butterfly

Startdato: 28. juli

inale kvinner: 29. juli – kl. 20.30

Finale menn: 3. august – kl. 20.38

Norsk utøver: Ingvild Snildal

Resultat: Ingvild Snildal endte på 22. plass

Øvelse: 200 m butterfly

Startdato: 30. juli

Finale kvinner: 1. august – kl. 21.09

Finale menn: 31. juli – kl. 20.47

Norsk utøver: Ingvild Snildal

Resultat: Ingvild Snildal klarte ikke å kvalifisere seg til semifinale, men satte ny norsk rekord. Hun slo sin gamle på 2.11.47 med den nye på 2.10.99. Ingvild Snildal endte på 18. plass, og er nå ute av OL-turneringen.

Øvelse: 100 m rygg

Startdato: 29. juli

Finale kvinner: 30. juli – kl. 20.51

Finale menn: 30. juli – kl. 20.58

Norsk utøver: Lavrans Solli

Resultat: Lavrans Solli endte på 26. plass, og er nå ute av OL-turneringen.

Program: Sykling – Terreng OL i London 2012

Finale kvinner: 11. august – kl. 13.30

Finale menn: 12. august – kl. 14.30
Norsk utøver: Gunn-Rita Dahle Flesjå

Resultat: Gunn-Rita Dahle Flesjå fikk en trøblete start med fall. Litt senere punkterte hun, og brøt.

Program: Sykling – Landevei OL i London 2012

Øvelse: Landeveisritt
Finale kvinner: 29. juli – kl. 13.00

Finale menn: 28. juli – kl. 11.00

Norske utøvere: Emilie Moberg, Alexander Kristoff, Lars Petter Nordhaug, Vegard Laengen og Edvald Boasson Hagen. 

Resultat: Emilie Moberg ble nr. 57 av 59 fullførte. Alexander Kristoff tok bronse for Norge, og tok dermed Norges første medalje. Lars Petter Nordhaug ble nr. 25. 
Vegard Laengen ble nr. 76. Edvald Boasson Hagen fullførte ikke.

Øvelse: Temporitt

Finale kvinner: 1. august – kl. 13.30

Finale menn: 1. august – kl. 15.15

Norsk utøver: Edvald Boasson Hagen

Resultat: Edvald Boasson Hagen endte på 13. plass