Bli inspirert av Thor Heyerdahls eventyrlige ekspedisjoner!

Thor Heyerdahl (1914-2002) vant verdensberømmelse da han i 1947 krysset Stillehavet med Kon-Tiki. Siden fulgte spektakulære seilaser med sivbåtene Ra og Tigris. Med sine forhistoriske seilaser viste han at det tidlige mennesket mestret seilet før det fant opp sadelen og hjulet. Sitt ry som vitenskapsmann befestet han gjennom arkeologiske utgravninger på den mystiske og sagnomsuste Påskeøya. Nysgjerrighet var  Thor Heyerdahls drivkraft, og vil du lære mer om hans spennende livsverk, besøk Kon-Tiki Museet i Oslo.

Kon-Tiki Museet inneholder original fartøyer og gjenstander fra Heyerdahls verdenskjente ekspedisjoner. Opplev den originale Kon-Tiki flåten, sivbåten Ra II, utstilling om Tigris og egen påskeøyutstilling med en 10 meter kopi av en statue fra Påskeøya. Filmrom og butikk. Konkurranser for ungdom og events for grupper. Museet har stadig nye skiftende utstillinger.

Flere utstillinger

Museet har følgende utstillinger: Ra, Tigris, eget område for skiftende utstillinger, Fatu-Hiva, Kon-Tiki, Påskeøya, en 30 meter hulevandring, undervannsutstilling med en 10 meter lang hvalhai. Kino og museumsbutikk. Museet har åpent hele året og har også tilbud for grupper på kveldstid.

Heyerdahls mest berømte ekspedisjoner

I 1947 krysset Thor Heyerdahl og mannskapet hans ca. 8000 km av Stillehavet med balsaflåten Kon-Tiki. Ekspedisjonen beviste at Polynesia utvilsomt var innen rekkevidde for balsaflåter fra Sør-Amerika.

RA II, bemannet med åtte menn fra åtte nasjoner, seilte fra Safi i Marokko i mai 1970 og nådde frem til Barbados i Karibia 57 dager senere. Heyerdahl viste at ur innvånerne i Sentral-Amerika kunne ha vært influert av sjøfarere med sivbåter fra Den gamle verden i førcolumbiansk tid.

Sivbåten Tigris krysset Det indiske hav fra Asia til Afrika i 1978. Ekspedisjonen beviste at det kunne ha vært kontakt mellom Mesopotamia, Egypt og Indus dalen for tusener av år siden.Tigris ble brent i april 1978 som en protest mot salget av våpen til utviklingslandene.

Arrangement for bedrifter og andre grupper

Kon-Tiki Museet kan tilby ulike kveldsarrangement for bedrifter, organisasjoner og foreninger. Ønsker du et møte for dine ansatte eller kunder og få en fin ramme rundt arrangementet kan Kon-Tiki Museet være stedet. Museet tilbyr omvisning, foredrag og film fra Thor Heyerdahls ekspedisjoner.

Omvisning-foredrag for skoleelever, studenter og voksne grupper

Kon-Tiki Museet kan tilby bildeforedrag og omvisning for barn, ungdom og voksne grupper.

Museet har erfarne tilgang til erfarne foredragsholdere som har førstehåndskjennskap til Thor Heyerdahls liv og ekspedisjoner. I tillegg arbeider museet i nært samarbeid med både Oslo Guidebyrå og Oslo Guide service som har guider som snakker de aller fleste språk og som også er godt kjent både med Thor Heyerdahl og Kon-Tiki Museet.

Museet tilbyr også guiding etter ordinær stengetid.

Idylliske omgivelser

Kon-Tiki Museet ligger i vakre omgivelser på Bygdøynes i Oslo. Om sommeren kan du ta båten til museet fra Aker Brygge og få en fin båttur på Oslofjorden i tillegg til museumsbesøket.

 

For mer informasjon, se Kon-Tiki Museets hjemmeside >>