30/7-2010
Navnedag:
I dag har Aurora, Audhild og Aud navnedag.
Les mer om navnedager her
Nasjonaldag:
I dag har Vanuatu
nasjonaldag.
Les om merkedager i alle årets måneder
Øystein Birkeland (cello) og Ann-Helen Moen (sopran) framførte John Taveners Akhmatova Songs.
Foto: Erik F. Brandsborg, Aktiv I Oslo.no (CC-lisens | Flere størrelser)
I Oslos eldste stående byggverk kunne publikum tirsdag 9. mars oppleve en spennende og annerledes konsert. Gamle Aker kirke ble fylt av toner fra Nils Henrik Asheim, Arne Nordheim og John Tavener.
Tekst: Linnea Haug
Foto: Erik F. Brandsborg
Publisert: 10.03.2010
Nils Henrik Asheim er komponist og organist, og er sammen med cellist Øystein Birkeland hovedansvarlig for konserten, som hadde fått tittelen "Cello, orgel og stemmer". Det var også innslag fra sopranen Ann-Helen Moen og resitasjon ved Ola B. Johannessen.
Spinkle, skjøre cellotoner åpner konserten. Asheims Preludium fra Orkan er en vakker, sjelfull melodi for solocello, og det klinger som om musikken vokser ut av rommet. Asheim overtar med sitt stykke Ny Orgellyd I, og viser kirkeorgelet fra en ny side. Musikken kan best beskrives som science fiction-undervannslyder, tonene formelig drypper ned fra kirketaket.
Få rom gjør stemmen så godt som Gamle Aker kirke. Når Ann-Helen Moen og Øystein Birkeland fremfører John Taveners "Akhmatova Songs", basert på seks dikt av Anna Akhmatova, er det som å høre englene synge. Akhmatova songs er konsertens absolutte høydepunkt.
Neste halvdel av konserten er hovedsaklig konsentrert rundt improvisasjon. Nils Henrik Asheim og Øystein Birkeland beviser at noe av den vakreste musikken er den som er spontan, og skapt i øyeblikket. Når Ola B. Johannessen på toppen av dette resiterer fra Bjørnstjerne Bjørnssons "Arnljot Gelline", blir Gamle Aker kirke forvandlet fra et staselig, gammelt bygg til et vilt hav med piskende storm.
Akkurat denne konserten får du nok ikke sjansen til å oppleve igjen, men det er massevis av fantastisk musikk på Oslo Internasjonale Kirkemusikkfestival 2010. I løpet av festivalen kan du blant annet høre Solistkoret, Oslo Strykekvartett, Barokkankerne, Sølvguttene, Kringkastingsorkesteret, Oslo Kammerkor og London Orchestra & Singers fremføre verk av Händel, Gisle Kverndokk og mange flere.
Gå ikke glipp av denne sjansen til å oppleve vakker, klassisk musikk, av noen av Europas fremste utøvere.
Fullstendig program finner du på www.kirkemusikkfestivalen.no.
Se alle bildene fra konserten i vårt bildegalleri på Flickr >>
Se hva som skjer: Musikk, konserter og festivaler i Oslo >>