Norske medaljer i vinter-OL

Disse OL-medaljene skal Norges utøvere kjempe om i Vancouver 2010.

Disse OL-medaljene kjempet Norges utøvere om i Vancouver 2010

Norges medaljer i Vancouver-OL

Her får du oversikten over alle medaljene Norge tok under vinter-OL 2010 i Vancouver.

(Se guide til Sommer-OL i London 2012 )

Norge tok tilsammen 23 medaljer i Vancouver-OL:

Gull (9)

  • Marit Bjørgen (langrenn, sprint)
  • Emil Hegle Svendsen (skiskyting, 20 km)
  • Tora Berger (skiskyting, 15 km)
  • Marit Bjørgen (langrenn, 15 km jaktstart)
  • Aksel Lund Svindal (alpint, super-G)
  • Petter Northug og Øystein Pettersen (langrenn, lagsprint)
  • Marit Bjørgen, Kristin Størmer Steira, Therese Johaug og Vibeke Skofterud (langrenn, 4×5 km stafett)
  • Ole Einar Bjørndalen, Emil Hegle Svendsen, Tarjei Bøe og Halvard Hanevold (skiskyting, 4×7,5 km stafett)
  • Petter Northug (langrenn, 50 km klassisk fellesstart)

Sølv (8)

  • Emil Hegle Svendsen (skiskyting, 10 km sprint)
  • Aksel Lund Svindal (alpint, utfor)
  • Ole Einar Bjørndalen (skiskyting, 20 km)
  • Kjetil Jansrud (alpint, storslalåm)
  • Hedda Berntsen (skicross, fristil)
  • Petter Northug, Odd-Bjørn Hjelmeset, Martin Johnsrud Sundby og Lars Berger (langrenn, 4×10 km stafett)
  • Marit Bjørgen (langrenn, 30 km klassisk fellesstart)
  • Thomas Ulsrud, Thomas Løvold, Håvard Vad Petersson, Torger Nergaard og Christoffer Svae (curling)

Bronse (6)

  • Marit Bjørgen (langrenn, 10 km fri teknikk)
  • Petter Northug (langrenn, sprint)
  • Audun Grønvold (skicross, fristil)
  • Håvard Bøkko (skøyter, 1500 m)
  • Tom Hilde, Anders Bardal, Johan Remen Evensen og Anders Jacobsen (hopp, lag, stor bakke)
  • Aksel Lund Svindal (alpint, storslalåm)

Norges har totalt 98 utøvere med i vinter-OL 2010.
Se hele Norges OL-tropp her >>

Norge har fra tidligere vunnet flest medaljer i vinter-OL gjennom tidene, med 98 gull, 98 sølv og 84 bronse.

Tidligere norske gullvinnere i vinter-OL

Torino 2006

  • Lars Bystøl (hopp, liten bakke)
  • Kjetil Andre Aamodt (alpint, super G)

Salt Lake City 2002

  • Ole Einar Bjørndalen (Skiskyting: 20 km, sprint, jaktstart, stafett)
  • Halvard Hanevold (Skiskyting stafett)
  • Frode Andresen (Skiskyting stafett)
  • Egil Gjelland (Skiskyting stafett)
  • Kari Traa (Kulekjøring)
  • Bente Skari (Langrenn, 10 km klassisk)
  • Kjetil Andre Aamodt (Alpint kombinasjon, Super-G)
  • Anders Aukland (Langrenn stafett)
  • Frode Estil (Langrenn stafett, jaktstart)
  • Kristen Skjeldal (Langrenn stafett)
  • Thomas Alsgaard (Langrenn stafett, jaktstart)
  • Tor Arne Hetland (Langrenn sprint)
  • Bent Ånund Ramsfjell (Curling)
  • Flemming Davanger (Curling)
  • Lars Vågberg (Curling)
  • Pål Trulsen, Skip (Curling)
  • Torger Neergård , Reserve (Curling)

Nagano 1998

  • Hans Petter Buraas (alpint, slalåm)
  • Bjarte Engen Vik (kombinert individuelt og lag)
  • Fred Børre Lundberg (kombinert lag)
  • Halldor Skard jr. (kombinert lag)
  • Kenneth Braaten (kombinert lag)
  • Bjørn Dæhlie (langrenn, 10 km klassisk, 50 km fri teknikk og stafett)
  • Thomas Alsgaard (langrenn, 15 km jaktstart og stafett)
  • Erling Jevne (langrenn, stafett)
  • Sture Sivertsen (langrenn, stafett)
  • Halvard Hanevold (skiskyting 20 km)
  • Ole Einar Bjørndalen (skiskyting 10 km)
  • Ådne Søndrål (skøyter, 1500 m)

Lillehammer 1994

  • Lasse Kjus (alpint, kombinasjonen)
  • Stine Lise Hattestad (fristil, kulekjøring)
  • Espen Bredesen (hopp, liten bakke)
  • Fred Børre Lundberg (kombinert individuelt)
  • Bjørn Dæhlie (langrenn, 10 km klassisk og 15 km jaktstart)
  • Thomas Alsgaard (langrenn, 30 km fri)
  • Johann Olav Koss (skøyter, 1500 m, 5000 m og 10000 m)

Albertville 1992

  • Kjetil Andre Aamodt (alpint, super G)
  • Finn Christian Jagge (alpint, slalåm)
  • Bjørn Dæhlie (langrenn, 15 km jaktstart, 50 km fri teknikk og stafett)
  • Vegard Ulvang (langrenn, 10 km klassisk, 30 km klassisk og stafett)
  • Terje Langli (langrenn, stafett)
  • Kristen Skjeldal (langrenn, stafett)
  • Johann Olav Koss (skøyter, 1500 m)
  • Geir Karlstad (skøyter, 5000 m)

Calgary 1988

  • Ingen

Sarajevo 1984

  • Tom Sandberg (kombinert individuelt)
  • Berit Aunli (langrenn, stafett)
  • Brit Pettersen (langrenn, stafett)
  • Inger Helene Nybråten (langrenn, stafett)
  • Anne Jahren (langrenn, stafett)
  • Eirik Kvalfoss (skiskyting, 10 km)

Lake Placid 1980

  • Bjørg Eva Jensen (skøyter, 3000 m)

Innsbruck 1976

  • Ivar Formo (langrenn, 50 km)
  • Jan Egil Storholt (skøyter, 1500 m)
  • Sten Stensen (skøyter, 5000 m)

Sapporo 1972

  • Pål Tyldum (langrenn, 50 km)
  • Magnar Solberg (skiskyting, 20 km)

Grenoble 1968

  • Harald Grønningen (langrenn, 15 km og stafett)
  • Ole Ellefsæter (langrenn, 50 km og stafett)
  • Pål Tyldum (langrenn, stafett)
  • Odd Martinsen (langrenn, stafett)
  • Inger Aufles (langrenn, stafett)
  • Babben Enger Daimon (langrenn, stafett)
  • Berit Mørdre (langrenn, stafett)
  • Magnar Solberg (skiskyting, 20 km)
  • Fred Anton Maier (skøyter, 5000 m)

Innsbruck 1964

  • Thoralf Engan (hopp, stor bakke)
  • Thormod Knutsen (kombinert individuelt)
  • Knut Johannessen (skøyter, 5000 m)

Squaw Valley 1960

  • Håkon Brusveen (langrenn, 15 km)
  • Roald Aas (skøyter, 1500 m)
  • Knut Johannesen (skøyter, 10.000 m)

Cortina 1956

  • Sverre Stenersen (kombinert individuelt)
  • Hallgeir Brenden (langrenn, 15 km)

Oslo 1952

  • Stein Eriksen (storslalåm)
  • Arfinn Bergmann (hopp)
  • Simon Slåttvik (kombinert, individuelt)
  • Hallgeir Brenden (langrenn, 18 km)
  • Hjalmar Andersen (skøyter, 1500 m, 5000 m og 10.000 m)

St. Mortiz 1948

  • Finn Helgesen (skøyter, 500 m)
  • Sverre Farstad (skøyter, 1500 m)
  • Reidar Liaklev (skøyter 5000 m)

Garmisch-Partenkirchen 1936

  • Birger Ruud (hopp)
  • Oddbjørn Hagen (kombinert, individuelt)
  • Sonja Henie (kunstløp)
  • Ivar Ballangrud (skøyter, 500, 5000 og 10.000 m)
  • Charles Mathisen (skøyter 1500 m)

OL i Lake Placid 1932

  • Birger Ruud (hopp)
  • Johan Grøttumsbråten (kombinert individuelt)
  • Sonja Henie (kunstløp)

OL i St. Moritz 1928

  • Sonja Henie (kunstløp)
  • Johan Grøttumsbråten (langrenn, 18 km, kombinert individuelt)
  • Alf Andersen (hopp)
  • Bernt Evensen (skøyter, 500 m)
  • Ivar Ballangrud (skøyter, 5000m)

OL i Chamonix 1924

  • Jacob Tullin Thams (hopp)
  • Thorleif Haug (langrenn, 18 km, 50 km og kombinert individuelt)